Stowarzyszenie Krav Maga PolskaWŁODZIMIERZ KOPEĆ PIOTR LIZAK

Oficjalny przedstawiciel Europejskiej Federacji Krav Maga Richard Douieb

FEKM

Europejska Federacja Krav Maga Richard Douieb
(Federation Europeenne de Krav Maga)

Organizacja założona w 1997 r. z inicjatywy Richarda Douieba, który na prośbę Imiego Lichtenfelda otworzył w 1987 r. pierwszą szkołę Krav Maga we Francji i w Europie. Z początku szkoła skupiała grupę ludzi zafascynowanych tą techniką walki wręcz z czasem jednak system ten stał się popularny także wśród elitarnych policyjnych grup interwencyjnych we Francji takich jak m.in. GIGN czy RAID.
Dziś FEKM jest najważniejszym i największym ośrodkiem zrzeszającym osoby trenujące Krav maga. Z uwagi na profesjonalizm i możliwość ciągłego doskonalenia technik ale także ze względu na
legitymację Richarda Douieba jako prezesa Federacji, grono członków nieustannie się powiększa.
FEKM jest najlepiej zorganizowaną federacją Krav maga na świecie. Jest to jednocześnie największa federacja istniejąca pod względem liczby zarejestrowanych członków, którym oferuje możliwość poznania każdego aspektu Krav Maga. Rozwój organizacji idzie w parze z ciągłym przestrzeganiem zasad wydajności i moralności Imiego Lichtenfelda.
W chwili obecnej FEKM zrzesza 13 krajów, w tym 12 Europie (Polskę, Niemcy, Belgię, Hiszpanię, Finlandię, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Luksemburg, Norwegię, Portugalię, Szwajcarię) oraz Kanadę. W samej tylko Francji posiada ponad 200 klubów, a liczba aktywnych członków przekroczyła 20 tysięcy.

 

Richard Douieb

Richard Douieb to postać wyjątkowa: czarny pas ju-jitsu, mistrz Francji w boksie amerykańskim, dyplomowany (w Izraelu i Francji) nauczyciel wychowania fizycznego, były szkoleniowiec elitarnej francuskiej jednostki specjalnej GIGN i wreszcie Mistrz Krav Maga w stopniu 6 Darga.
Urodził się w Jerozolimie w 1956 roku jednak do 16 roku życia mieszkał we Francji. Jako młody człowiek uprawiał pływanie i gimnastykę ale w wieku 17 lat powrócił do Izraela i zaczął trenować sztuki walki (boks, karate).
Weteran jednostki specjalnej armii izraelskiej (płetwonurków bojowych) z kilkudziesięcioma misjami bojowymi na koncie. To tu Richard po raz pierwszy spotkał się z systemem Krav Maga, który zafascynował go prostotą i skutecznością. Ciężkie rany odniesione w ostatniej misji kosztowały go rok rekonwalescencji.
W wieku 23 lat otrzymuje dyplom instruktora wojskowego z rąk Imiego Lichtenfelda. Po powrocie do Francji Richard trenuje kilka sztuk walki jednocześnie ( ju-jitsu, Judo, Muai Tai, Boks, Kickboxing), a w 1983 roku zdobywa tytuł mistrza Francji w Kickboxingu.
Po 15 latach intensywnego treningu u Imiego Lichtenfelda Richard Douieb został oficjalnie oddelegowany przez niego do propagowania Krav Maga w Europie. Rozpoczął nauczenie tego
systemu w 1987 r. we Francji a w 1997 r. założył własną organizację – Europejską Federację Krav Maga z siedzibą w Paryżu.
Obecnie Richard Douieb pełni funkcję wykładowcy w Grupie interwencyjnej Żandarmerii Francuskiej oraz uczy studentów Krav Maga w całej Europie. Jest założycielem FEKM i pierwszym
popularyzatorem Krav Maga w Europie.