Stowarzyszenie Krav Maga PolskaWŁODZIMIERZ KOPEĆ PIOTR LIZAK

Oficjalny przedstawiciel Europejskiej Federacji Krav Maga Richard Douieb

Szkolenie strzeleckie i samoobrona w tramwaju – Poznań/Lubosz

W ubiegły weekend pod patronatem Stowarzyszenia Krav Maga Polska odbyły się 2 staże szkoleniowe. Pierwszy staż odbył się w sobotę 19.05.2018 i obejmował swoimi zagadnieniami sposoby posługiwania się bronią palną. Pod czujnym okiem Prezesa SKMP Włodzimierza Kopcia oraz założyciela SKMP Piotra Tarnawskiego i ich zaufanych instruktorów szkoliło się blisko 20 osób.

Na początek uczestnicy zapoznali się ze sposobami prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się bronią w oparciu o system BLOS (Broń – Lufa – Otoczenie – Spust), którego autorem jest sam Kmdr ppor. Włodzimierz Kopeć. Dla osób zaczynających swoją przygodę z bronią ostrą był to świetny sposób na oswojenie się z nią, a dla bardziej zaawansowanych użytkowników – odświeżenie podstaw, których nigdy za wiele. Obsługa broni, sposoby jej trzymania, wymiana magazynków, sposoby przeładowania… Długo można wymieniać.

Po obszernym szkoleniu manualnym i sprawdzeniu przez instruktorów stopnia przyswojenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przystąpiliśmy do treningu strzelania. I tu nie obyło się bez przeszkolenia – wszak bez odpowiedniej postawy ciężko o powtarzalność strzału. Kiedy już wszyscy byli gotowi zaczęliśmy… A było z czego postrzelać:  pistolety Glock 17, Glock 19, CZ75, USP – HK oraz karabinki AK47 Kalashnikov, Beryl 7.62,  MP5, PM-Skorpion, a nawet „pompka” Remington M870.
Osoby początkujące pozostały przy statycznym strzelaniu w różnych postawach strzeleckich, a dla bardziej zaawansowanych przewidziano strzelanie dynamiczne – każdy znalazł coś dla siebie i odjechał ze szkolenia z poczuciem dobrze spędzonego czasu.

 

Niedziela upłynęła pod hasłem „Samoobrona w Tramwaju”. Po wymarszu oczekiwaliśmy na „Helmuta”, jak nazywają go w Poznaniu. Po zapoznaniu się z układem pojazdu i zasadami bezpieczeństwa rozpoczęliśmy trening. Intensywna rozgrzewka, a po niej to na co wszyscy czekali – omówienie teorii i ćwiczenia w praktyce zdarzeń, które spotkać nas mogą w środkach komunikacji miejskiej. Od zaczepek agresywnych pasażerów, przez kieszonkowców, po napady rabunkowe – także z wykorzystaniem niebezpiecznych przedmiotów.

Tramwaj poruszał się ulicami Poznania kołysząc nas na zakrętach, czasem gwałtownie przyśpieszając, nie raz gwałtownie hamując – jak to przy jeździe tramwajem bywa. Pozwoliło to na sprawdzenie nabytych umiejętności w warunkach rzeczywistych, gdzie oprócz potrzeby wykonania techniki zachodzi potrzeba kontrolowania otoczenia i dbania o stabilność postawy. Poradził sobie każdy, bez względu na poziom zaawansowania, co bardzo nas cieszy i pokazuje jak zdolnych i zaangażowanych uczniów mamy.

Zapraszamy już za rok na kolejne staże z posługiwanie się bronią oraz samoobrony w środkach komunikacji miejskiej. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z obu tych wydarzeń, którą znajdziecie w naszej galerii (link).